جغرافیای روسیه

موقعیت جغرافیایی

روسیه با مساحتی بالغ بر 17075400 کیلومتر مربع با وسعتی نزدیک به 5/11 درصد خشکی های کرة زمین بزرگترین کشور جهان محسوب می شود. این سرزمین بیش از 160 درجة طول جغرافیایی و 10 منطقه زمانی را در بر گرفته است. این کشور با در نظر گرفتن وسعت آن به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده که سلسله کوه های اورال آنها را از یکدیگر جدا کرده است. روسیه از شمال به اقیانوس «منجمد شمالی»، دریای «سفید»، خلیج «پچوا»، دریای «کارا» دریای «بارنتس»، دریای «لاپتف»، دریای «سیبری شرقی»، دریای «چوکچی« و فنلاند و نروژ، از غرب دریای «بالتیک» و خلیج «فنلاند«، استونی، لتونی، لهستان، روسیه سفید و اوکراین، مرز مشترک دارد. مرزهای جنوبی روسیه عبارتند از: دریای «سیاه»، گرجستان، آذربایجان، دریای خزر و قزاقستان؛ به طرف جنوب شرقی، در ماورای کوه های اورال، سیبری و ایالت های شرقی قزاقستان، جمهوری خلق چین، مغولستان و در منتهی الیه قسمت جنوب شرقی کره شمالی و در ساحل شرقی با دریای ژاپن، دریای اخشک و اقیانوس آرام هم مرز است.

 

آب و هوا

آب و هوای روسیه به علت وسعت زیاد، در نقاط مختلف متفاوت بوده و در زمستان و تابستان دارای اختلاف دمای بسیار زیادی است. در بخشی از نواحی سیبری، دمای متوسط در زمستان، 46 درجة سانتی گراد زیر صفر است. مناطق مرکزی روسیه، دارای ویژگی های آب و هوایی اروپای شرقی و مرکزی است. در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و معتدل و خشک در نواحی جنوب شرقی برخوردار است.

 

پوشش گیاهی

1ـ در نواحی شمالی پوشش گیاهی «توندار» و جنگل های کاج و سرو؛ 2ـ در نواحی مرکزی و جنوب جنگل های «تایگا»؛ 3ـ نواحی استپی این کشور از نظر دارا بودن منابع جنگلی غنی ترین کشور دنیاست.

رودها و دریاچه ها

در شمال غربی روسیه در مجاورت فنلاند، تعداد زیادی دریاچه وجود دارد که مهم ترین آنها دریاچة لادوکا بزرگترین دریاچة اروپاست و در مرزهای جنوبی این کشور دریاچة خزر که بزرگترین دریاچة جهان محسوب می شود، قرر دارد. دریاچة «بایکال» با 34140 کیلومتر مربع وسعت بزرگترین دریاچة روسیه، عمیق ترین دریاچة جهان با 1740 متر عمق و بزرگترین دریاچة آب شیرین آسیاست. رودهای عمدة بخش اروپایی روسیه شامل: رود «ولگا« با 3690 کیلومتر، بلندترین رود اروپاست که به دریای خزر می ریزد. «دون»، «دنیپر»، «نمان»، «نوا«، «لینا» و پچورا» نیز در این منطقه جریان دارند. رودخانه های اورال، کوما و ترک نیز به دریای خزر می ریزند. در منطقه اسیایی روسیه رودهای «اُب» بلندترین رود روسیه و «مینی سنی» جریان دارند.

 

کوه ها

بلندترین نقطة روسیه قلة «البروس» با 5642 متر ارتفاع در شمال قفقاز در جمهوری «آستیای شمالی» است که بلندترین نقطة اروپا نیز محسوب می شود. کوه های اورال که بلندترین نقطة آن قلة «نارودا» با ارتفاع 1885 متر می باشد در امتداد شمالی ـ جنوبی حد میان اروپا و آسیا را تعیین می کند.

 

جمهوری ها و شهرهای مهم

فدراسیون روسیه شامل 21 جمهوری خودمختار، شش ناحیه، 49 استان، ده منطقة خودمختار و دو شهر خودمختار مسکو و سن پترزبورگ می باشد. مرکز روسیه «مسکو« است و شهر «سن پترزبورگ» در ساحل دریای بالتیک دومین شهر بزرگ آن کشور و از بنادر مهم جهان به شمار می آید. در سال 2000 ولادیمیر پوتین پیشنهاد کرد روسیه به 7 منطقه تقسیم شود که این پیشنهاد از تصویب دومای کشور گذشت، این مناطق عبارتند از: منطقة شمال غربی (مرکز: سن پترزبورگ»، منطقه مرکزی (مرکز: مسکو)، منطقة رود ولگا (مرکز: نیژنی نوگورود)، منطقة شمال قفقاز (مرکز: رستوف ـ دن)، منطقة خاور دور (مرکز: خاباروفسک)، منطقة اورال (مرکز: یکاترینبورگ) و منطقه سیبری (مرکز: نووسیبیرسک).

جمهوری های فدراسیون روسیه عبارتند از: آدیغه، گورنی آلقای، اودمورتیا، بوریاتیا، تووا، خاکاس، ساخا (یاکوستا، کارلیا، کالمیلکیا، کومی، ماری، موردووی) و جمهوری های مسلمان نشین آن عبارتند از: اوستیای شمالی، باشقیرستان، تاتارستان، چچنیا، چوواش، داغستان، قره چای چرکسیا و کاباردابالکاریا. شهرهای مهم روسیه عبارتند از : وارونژ، ساراتوف، کراسنویارسک، ولگوگراد، روستوف نادونو، اونا، پرم، قازان، یکاتریینبورگ، نیژنی نووگورود، نووسیبرسک، آستاراخان و اونبورگ.

 

جمعیت

جمعیت روسیه بر اساس آخرین آمار در سال 1998، 000/861/146 نفر برآورد شده که اکثریت آنها در بخش روسیه اروپایی زندگی می کنند و با وجود اینکه 65 درصد خاک روسیه در بخش آسیایی قرار دارد، تنها 28 درصد مردم روسیه در این نواحی زندگی می کنند. مسکو و سن پترزبورگ، پرجمعیت ترین شهرهای این هستند.

 

 

نـژاد

از کل مردم روسیه روسی ها بزرگترین گروه قومی از گروه اسلاوهای شرقی را در این کشور تشکیل می دهند. این کشور دارای تنوع قومی و نژادی زیادی است و تنها در نواحی شمالی آن، 26 گروه نژادی و در کل کشور بیش از 100 گروه قومی و نژادی را برآورد کرده اند که روس ها با بیش از 6/82 درصد، جمعیت روسیه را تشکیل می دهند. پس از آنها، «تاتارها»، «اوکراینی ها و «چوواش ها« قرار دارند.

 

زبـان

زبان رسمی روسیه زبان روسی است و با خط سیریلیک نوشته می شود.

 

دین و مذهب روسیه

اکثریت مردم فدراسیون روسیه پیرو دین مسیحیت هستند، اما ادیان اسلام، یهودی و بودایی نیز دارای طرفداران زیادی هستند که در این میان اسلام دومین دین در روسیه شناخته شده است. در سال 1997 قانون بحث انگیزی در مورد ادیان در مجلس روسیه به تصویب رسید که براساس آنها تنها ادیانی در روسیه اجازه فعالیت دارند که حداقل پانزده سال در فدراسیون روسیه، پایه گذاری شده باشد. کلیسای ارتدوکس روسیه، اسلام، بودایی و یهودی و بعضی شاخه های مذهب مسیحی، با این قانون مطابقت داشتند. در سال 1998 اعلام شد، کارگران بیگانه ای که دارای مذهب غیرقانونی هستند فقط می توانند حداکثر به مدت سه ماه در روسیه اقامت نمایند.

/ 0 نظر / 69 بازدید